RSS

17th World Congress on Dance Research, 2003

08 Nov

Katılım ücreti, CID yıllık üyelik ücreti ile birlikte 110 Euro olan, Yunanistan’ın Naxos adasında yapılan bu yılki kongrenin ana teması eğitimde dans.

naxos adrien

George Frederick Watts: Aslında Giritli Tanrıça Ariadne, Naxos’a gelmiş, ama kongreye katılmadı.

Pire limanından yaklaşık 4 saatlik bir feribot seyahati ile ulaşılan gayet Egeli Naxos adasına vardığımızda Ekim ayının sonları (22-26 Ekim) olduğundan gri bulutların altında kalmış terk edilmiş bir tatil kasabası görünümüyle karşılaştık. Yurt dışında katıldığım ilk kongre olması nedeniyle beklenenin aksine sanırım cahil cesareti nedeniyle çok da heyecanlı olduğum söylenemez.

Bu kongre biçimi biraz değişik geldi bana. Dans salonu için zemin döşeme malzemesi tanıtımı yapanlarla, çevirisiz bir şekilde Yunanca bildiri sunanlar, kendine pazar oluşturmak için dans atölye çalışması yapanlarla, kendi bildirisini sunup çekip gidenler birarada. Bütün dünyanın dans, özellikle halk oyunları ve salon dansları pazarı burada temsil ediliyor. Zaten düzenleyicisi olan CID de aynı şeyi söylüyor. Ancak ismi kongre olduğundan sanırım benim beklentimle örtüşmedi. Howard Becker’in Sanat Dünyaları kitabını daha önce okumalıydım.

Aradan 11 yıl geçtikten sonra bunları yazdığım için, bildirilerden ve öğrendiğim danslardan aklımda hiçbir şey kalmamış olduğunu gördüm.

Duyduklarım ise; annesi Kırklareli’nden göçmüş Alkis Raftis ve yine Türkiye’den göçmüş Rum arkadaşlar.

Alkis Raftis 1973 yılında kurulan CID’nin 2001 yılından bu yana başkanlığını yapan, 1953 yılında kurulan ünlü Dora Stratou Dans Tiyatrosu ve Topluluğu’nun başkanlığını da 1987 yılından beri yapan, yazılı kaynaklara dayalı ve etnografik çalışmalarını kitap ve koreografilere çeviren bir araştırmacı. İnsan ilişkileri oldukça başarılı.. Bütün katılımcılarla tek tek sohbet ederken, sanki yıllardır tanıyormuş hissi uyandırıyor. Bizim Kırklareli ile olan ilişkimizi öğrenince kardeşimmm diye bir sarılması var ki dünyaya değer. Kendisinin en büyük şikayeti ise CID’nin Yunanistan’dan üyesinin çok olması, evsahibi bulmak zor olduğundan kongrelerin genelde Yunanistan’da yapılıyor olması nedenleriyle UNESCO’dan ayrımcılık yapıyormuş muamelesi görmek.

Kapanış yemeğinin olduğu gün boş bir masaya oturduk. Yanımıza Amerikalı bir hoca oturdu, onunla sohbeti ilerletirken, biraz geç kalmış dört kişi yer bulamayınca bizim masaya oturmak için izin istediler. İngilizceleri çok da iyi olmayan Yunanlı masa arkadaşlarımızla daha çok göz temasıyle, gülümseyerek iletişim kurmaya çalışırken ikimiz Türkçe konuşunca birden herşey değişti. Masayı bir donattılar ki sormayın.

Ertesi gün adadan ayrılırken, sarılarak vedalaşacak insanlar tanımıştık.

 
Leave a comment

Posted by on November 8, 2003 in Katıldım

 

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

 
refugeewatchonline

formerly hosted at refugeewatchonline.blogspot.in

Leylek ve Levrek

Ciddi & Gayri-Ciddi Laga Luga

Bibliolore

The RILM blog

ali esgin

SOSYOLOGCA ŞEYLER...

BEKS

Bellek ve Kültür Sosyolojisi Çalışmaları Derneği

LGBTI NEWS TURKEY

English language translations of news, reports, opinion pieces, and essays on LGBTI+ rights in Turkey

Kebikeç Dergi

insan bilimleri için kaynak araştırmaları dergisi

Alevi Kütüphanesi

Bismişâh Allâh Allâh Gerçeğe Hû

%d bloggers like this: